AKADEMIA FILMOWA 50+

Program edukacji filmowej dla seniorów
i nie tylko

W roku akademickim 2017/18 kontynuujemy program:

MEANDRY KINA WSPÓŁCZESNEGO

Spotkania odbywają się w sobotnie przedpołudnia w przytulnej sali studyjnego Kina Agrafka. Wizytówką Akademii są atrakcyjne prelekcje krakowskiej filmoznawczyni, etnolożki, filozofki, publicystki (czasopismo "EKRANy", praca zbiorowa "Kinomitografia nowego milenium") w jednej osobie, Joanny Łuniewicz.

Po seansie zachęcamy widzów do wzięcia udziału w dyskusji, która, moderowana z pasją przez zaprzyjaźnioną z nami kulturoznawczynię, doktorantkę Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, często przenosi się z sali kinowej do kuluarów, gdzie na uczestników Akademii zawsze czeka drobny, słodki poczęstunek oraz świeżo parzona kawa.

Program

2 grudnia /sobota/ | 11:00

SERCE MIŁOŚCI

Serce miłości,
reż. Łukasz Ronduda, Polska 2017, 78'

Polska, początek XXI wieku. Artystka wymykająca się zaszufladkowaniu i eksperymentujący muzyk. Dwójka outsiderów, których bardzo wiele ze sobą łączy. Androgyniczni, szczupli, bez włosów, często ubrani w identyczne uniseksy - wyglądają jak męska i żeńska wersja tej samej osoby. Ich stan zakochania przypomina perwersyjną wersję narcyzmu, bo, patrząc na kochanka, patrzą na własne odbicie.

9 grudnia /sobota/ | 11:00

DZIKIE RÓŻE

Dzikie róże,
reż. Anna Jadowska, Polska 2017, 90'

Ewa zmaga się z poczuciem bezgranicznej samotności. Jej życie wypełnia zajmowanie się domem i dwójką dzieci, a także czekanie na męża, który pracuje w Norwegii i rzadko odwiedza rodzinę. Młoda kobieta, chcąc znowu poczuć się kochaną i adorowaną, wplątuje się w romans z nastolatkiem. Za tę chwilę zapomnienia przyjdzie jej zapłacić wysoką cenę.

16 grudnia /sobota/ | 11:00

NA MLECZNEJ DRODZE

On the Milky Road,
reż. Emir Kusturica, Meksyk/USA/Wlk. Brytania/Serbia 2016, 125'

Trwa wojna, a wokół rozkwita wiosna. Mleczarz Kosta (Emir Kusturica) codziennie przekracza linię frontu, aby dowieźć żołnierzom pożywienie. Los mu sprzyja: kule się go nie imają, piękna Milena (Sloboda Mićalović) oddała mu serce, a jego przyszłość rysuje się w jasnych barwach. Do czasu. Wraz z przybyciem do wioski tajemniczej Włoszki (Monica Bellucci), życie Kosty wywraca się do góry nogami.

Każde spotkanie składa się z prelekcji /ok. 15 min/, pokazu filmowego oraz dyskusji po seansie.

Po projekcji na uczestników czeka drobny poczęstunek /kawa, ciastka/

Bilety na spotkania Klubu 12zł*
/*przy zakupie biletu on-line - rabat 1zł/