TWARZ

tytuł oryginalny: Twarz

reżyseria: Małgorzata Szumowska

kraj i rok produkcji: Polska 2017

czas trwania: 91'

data premiery: 2018-04-06

original language: Polish with English subtitles

Na południu Polski żyje młody mężczyzna - Jacek. Mieszka na wsi z siostrą i rodziną. Jest fanem zespołu Metallica. Nosi długie włosy i wąsy oraz skórzane spodnie i dżinsową kamizelkę z logo zespołu na plecach. We wsi mają go za dziwaka, w rzeczywistości jednak jest człowiekiem wesołym, kochającym ludzi, zwierzęta i wszystko co dookoła. Niedawno znalazł dziewczynę. Z Dagmarą planują wspólną przyszłość, zaręczyli się. Jednak z góry ustalony bieg życia Jacka zakłóca nieszczęśliwy wypadek - podczas prac na budowie największego na świecie pomnika Chrystusa Króla Polski, bohater - po upadku z dużej wysokości - traci swoją TWARZ.

Po długim pobycie w szpitalu Jacek wraca do domu. Z nową twarzą, bo ekipie lekarzy jednego ze śląskich szpitali udało się dokonać prekursorskiej operacji przeszczepu. Bohater na chwilę staje się gwiazdą mediów, choć jego nowej twarzy daleko do doskonałości. Wszystkiego musi uczyć się od nowa: jak mówić, jeść, uśmiechać się. Pomaga mu w tym siostra, która jako jedyna wciąż wierzy, że Jacek będzie szczęśliwy, niezależnie od tego jak wygląda.

Fabuła filmu zainspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Polsce - budową największego na świecie pomnika Chrystusa Króla Polski w Świebodzinie i pierwszą w historii Centrum Onkologii w Gliwicach transplantacją twarzy w celu ratowania życia pacjenta. Ale to jedynie tło wydarzeń. Główny nacisk położony jest na stawianie pytań o tożsamość. Kim się jest mając cudzą twarz?

Jacek loves heavy metal and his dog. He converts the country lanes outside his door into a racing track and bombs down them in his little car. When he and his girlfriend Dagmara take to the dancefloor, everyone runs for cover. He enjoys his existance as a cool misfit in an otherwise stuffy environment, and keeps his muscles toned working on a building site close to the Polish-German border where the world's largest statue of Jesus is being constructed. But then his life is thrown badly off course by a terrible accident at work that completely disfigures him. Eagerly followed by the Polish media, Jacek becomes the first person in the country to receive a face transplant. He may be celebrated as a national hero and martyr, but he no longer recognises himself in the mirror. /berlinale.de/