Działający od 2009 roku przy kinie Agrafka Dyskusyjny Klub Filmowy "Rozpięci" nieustająco zaprasza na spotkania z X muzą. W ramach spotkań klubowych, pragniemy Wam przedstawić filmy, które uważamy za te najbardziej wartościowe, zarówno z bieżącego repertuaru, jak i historii kina, które ma już 126 lat.
W kolejny sezon działalności wchodzimy z nowymi pomysłami. Rok 2024 również upłynie pod znakiem naszych filmowych fascynacji. Gwarantujemy, że nie zabraknie ciekawych spotkań, niecodziennych prezentacji, a przede wszystkim kina w najlepszym wydaniu.
Blizna / Scar,
reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1976, 102'
DKF Rozpięci i Kino Agrafka zapraszają na pokaz filmu BLIZNA z 1976 roku z nagrodzonym na Festiwalu w Gdyni Franciszkiem Pieczką w roli głównej.
Seans z prelekcją i dyskusją poprowadzoną przez filmoznawczynię Dianę Dąbrowską zainauguruje przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego w Kinie Agrafka.
Niefortunne zlokalizowanie budowy kombinatu chemicznego stanowi pretekst do analizy problemów sprawowania władzy, ukazania mechanizmów osłabienia więzi między podejmującymi decyzje - a tymi, którzy je realizują oraz ponoszą ich konsekwencje. Dyrektor Bednarz kieruje w latach sześćdziesiątych budową wielkiego kombinatu, który został zlokalizowany na terenie prastarej puszczy, choć niedaleko, ale w innym województwie, były do dyspozycji nieużytki. Skutki tej decyzji szybko okazują się fatalne, cofnąć jej jednak już nie można. Dochodzi do coraz częstszych i ostrzejszych konfliktów z mieszkańcami i robotnikami. W czasie dramatycznych wydarzeń 1970 roku Bednarz staje po stronie robotników, ale - zmęczony i rozgoryczony - odchodzi i wraca na Śląsk do żony i córki wychowującej samotnie swoje dziecko.
Laureat wielu nagród filmowych m.in.: 1976 - Nagroda Specjalna Jury na FPFF w Gdyni dla Krzysztof Kieślowskiego, 1976 - Nagroda za pierwszoplanową rolę męską na FPFF w Gdyni dla Franciszka Pieczki.
O prelegentce:
Diana Dąbrowska - filmoznawczyni, animatorka kultury, absolwentka studiów kulturoznawczych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Jej teksty ukazują się m.in. w tomach zbiorowych, miesięczniku "Znak", na wirtualnych łamach Filmwebu czy Kultury Liberalnej. W 2022 roku otrzymała nagrodę PISF w kategorii "Krytyka filmowa". Od 2019 roku dyrektor artystyczna festiwalu filmowego Hommage a Kieślowski w Sokołowsku. Współtwórczyni (razem z krytykiem filmowym Sebastianem Smolińskim) podcastu filmowego TVP Rekonstrukcja #PierwszyPlan. W sieci prowadzi projekty edukacyjne (podcasty i e-lekcje online) "Accademia Włoskiego Kina" i "Kieślowski 2.0 - nauka o filmie poprzez twórczość Krzysztofa Kieślowskiego"
bilety: 22 zł
DKF Rozpięci jest członkiem Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, a jego działalność współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach programu wspierania klubów filmowych.