30 LAT FESTIWALU ETIUDA & ANIMA

tytuł oryginalny: Etiudy Nagrodzone w konkursie 2022

reżyseria: Varia

występują: krótkie formy

kraj i rok produkcji:

czas trwania: 93'

data premiery: 2023-11-15

original language: Polish & English friendly

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima w tym roku obchodzi 30-lecie. Z tej okazji w Kinie Agrafka pokaz filmów nagrodzonych w minionym roku . Jubileuszowa edycja festiwalu już niedługo 21-26 listopada 2023 w Krakowie.

W programie:
Grand Prix Festiwalu 2022 - Złoty Dinozaur
GDZIEKOLWIEK | Any place, reż. Minerva Rivera Bolaños, Meksyk 2022, 13’
W świecie, w którym nie kwestionuje się tradycji i nie dopuszcza do głosu dzieci, spokojne życie pięciolatki zakłóca przerażające zdarzenie. Dziewczynka szuka sposobu na odzyskanie spokoju i ocalenie najbliższych.

Srebrny Dinozaur
OB SCENA | Ob scene, reż. Paloma Orlandini Castro, Argentyna 2021, 18’
Ob Scena to eksperymentalny dokument wykorzystujący akademickie teksty na temat seksualności, napisane przez kubańskiego psychiatrę w latach 80., i łączący je ze współczesnym spojrzeniem na temat pornografii.

Brązowy Dinozaur
CMENTARZ KONI | Graveyard of horses, reż. Xiaoxuan Jiang, USA 2022, 17’
Mroźna zima na mongolskim stepie. Przedwczesna burza śnieżna utrudnia życie ciężarnej pasterki i jej 8-letniej córki. Zaginione stado owiec, nienarodzone dziecko, nieobecny mąż, ślady wilków... Wszystko to zmusza matkę i córkę do zmierzenia się z sytuacją, w jakiej jeszcze nigdy nie były.

wyróżnienie:
NON GRATA | Non grata, reż. Alba Lozano, Hiszpania 2022, 15’
Leon nie chce iść do więzienia. Po latach zażywania heroiny próbuje zaangażować się w terapię. Jego ojciec Hans-Joachim nie chce umrzeć. Próbuje przezwyciężyć śmierć, stając się człowiekiem zdigitalizowanym. Julia i jej syn Dani, będący dzieckiem z ADHD, pojawiają się na przyjęciu urodzinowym, na które nie zostali zaproszeni. Początkowo rodzice nie chcą ich wpuścić, w końcu się zgadzają. Urodziny przebiegają pomyślnie, aż do momentu, gdy wybucha awantura między dziećmi, za którą dorośli obwiniają Daniego, a Julia traci nad sobą kontrolę, broniąc go.

NAGRODY POZAREGULAMINOWE
Werdykt Jury FICC (Międzynarodowe Jury Klubów Filmowych)
GEAMANA | Geamana, reż. Matthäus Wörle, Niemcy 2021, 30’
Dawno temu Geamăna była ludną wioską położoną w Górach Zachodniorumuńskich. Dziś pozostała po niej tylko iglica kościoła wznosząca się ponad trującymi błotami kopalni miedzi. Jednak parę osób wciąż żyje w okolicy. Pomna przeszłości Valeria Praţa walczy o teraźniejszość i lęka się przyszłości.