PEDRO, PEDRO, PEDRO. Przegląd filmów Pedro Almodóvara
w Kinie Agrafka

18-26 grudnia 2024

W oczekiwaniu na pełnometrażowy anglojęzyczny debiut reżysera, w ramach DKF-u Rozpięci, przypomnimy wcześniejsze filmy hiszpańskiego mistrza kina.

Program

18 grudnia /środa/ | 20:00

PRZELOTNI KOCHANKOWIE

Los amantes pasajeros,
reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania 2013, 96’

"Przelotni kochankowie" opowiadają o feralnym locie relacji Madryt - Meksyk. Na pokładzie samolotu spotkają się m.in. biznesmen, uciekający z kraju przed policją, młoda para w podróży poślubnej, nienasycony playboy z setką romansów na koncie i bohaterka plotkarskich magazynów, mająca haka na każdego polityka w kraju. Towarzyszy im trzech szalonych stewardów, którzy zrobią wszystko - dosłownie WSZYSTKO - aby umilić pasażerom każdą chwilę lotu.

W rolach głównych największe gwiazdy hiszpańskiego kina, a zarazem ulubieni aktorzy reżysera: Cecilia Roth ("Wszystko o mojej matce"), Javier Cámara ("Porozmawiaj z nią"), Blanca Suarez ("Skóra, w której żyję"), Lola Dueñas ("Volver"), Paz Vega ("Sex i Lucia), Carmen Machi ("Porozmawiaj z nią"), a także Penélope Cruz i Antonio Banderas.

Kup bilet

19 grudnia /czwartek/ | 20:00

JULIETA

Julieta,
reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania 2016, 96‘

Prezentowana w Konkursie Głównym festiwalu w Cannes "Julieta" Pedro Almodóvara to wielki powrót hiszpańskiego mistrza. W swoim nowym filmie reżyser "Porozmawiaj z nią" i "Volver" wraca do rzeczywistości, w której czuje się najlepiej: świata kobiet i ich namiętności.

"Julieta" to trzymająca w napięciu historia matki poszukującej córki, która wiele lat temu zniknęła bez śladu. Opowieść o skrajnych uczuciach, jakie odczuwamy wobec najbliższych i tajemnicach, które przed nimi skrywamy. Filmowa adaptacja opowiadań wyróżnionej literacką Nagrodą Nobla Alice Munro pokazuje, że siłą kina Almodóvara jest niezmiennie wiara w potęgę uczuć i miłości.

Kup bilet

20 grudnia /piątek/ | 20:00

BÓL I BLASK

Dolor y gloria,
reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania 2019, 113’

"Ból i blask" to najbardziej osobisty spośród wszystkich filmów Almodóvara, a jednocześnie, jak podkreśla światowa krytyka, najlepszy film w jego karierze. Pełne emocji dzieło na miarę "Osiem i pół" Felliniego, w którym hiszpański reżyser po raz kolejny zachwyca swoją niepowtarzalną wrażliwością wizualną i w kapitalny sposób łączy wielką czułość z poczuciem humoru.

Głównym bohaterem filmu jest Salvador Mallo (Banderas), kultowy hiszpański reżyser, który stroni od mediów i usilnie strzeże swojej prywatności. Mężczyzna odnajduje po latach osoby, które wywarły największy wpływ na jego życie, oraz przeżywa na nowo najważniejsze momenty ze swojej przeszłości. Wraca do dzieciństwa, gdy wraz z rodzicami w poszukiwaniu dobrobytu przenieśli się do małego miasteczka. Przywołuje obrazy swojej pierwszej namiętności, pierwszej wielkiej miłości i bólu rozstania. Wspomina spotkanie z kinem, które na lata stało się sensem jego życia. Powracając do najintensywniejszych doświadczeń minionych lat, Salvador odnajduje siłę, by zmierzyć się z teraźniejszością. Czy uda mu się zamknąć niedokończone sprawy z przeszłości, które burzą jego poukładaną codzienność?

Przed pokazem prelekcję dotyczą twórczości Pedro Almodóvara wygłosi Jarosław Skulski - absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz dziennikarstwa na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Od grudnia 2008 roku kierownik Działu Edukacji Filmowej w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, gdzie programuje kino studyjne Fenomen. Autor programów edukacji filmowej: Świętokrzyska Akademia Filmowa (dla kieleckich i świętokrzyskich szkół i przedszkoli), oraz Akademia Filmowa 60+ (dla słuchaczy Świętokrzyskiego Uniwersytetu III Wieku i Kieleckiego Uniwersytetu III Wieku Ponad Czasem). Prelegent w ogólnopolskim projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Prowadzone przez niego kino należy do Sieci Kin Studyjnych i sieci Europa Cinemas. Dwukrotny laureat Świętokrzyskiej Nagrody Kultury przyznawanej przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. W 2017 roku otrzymał tytuł Kiniarz roku, przyznany przez organizatorów Ogólnopolskiej Konferencji Kin Studyjnych i Lokalnych. Laureat Nagrody Prezydenta Kielc za rok 2018 oraz Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za 2018 rok w kategorii: kino. Przewodniczący Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych w kadencji 2024 - 2027r.

Kup bilet

21 grudnia /sobota/ | 19:00

LUDZKI GŁOS

The Human Voice,
reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania/USA 2020, 75’

Sensacja festiwalu w Wenecji, hołd złożony największej europejskiej aktorce przez ikonę europejskiego kina. „Ludzki głos” to pierwszy wspólny film Pedra Almodóvara i Tildy Swinton, a zarazem pierwszy zrealizowany po angielsku tytuł w dorobku hiszpańskiego reżysera. Ten na wskroś almodovarowski, kipiący kolorami i buzujący od emocji melodramat z powodzeniem łączy dwa temperamenty, wrażliwości i kinowe żywioły. Niepodrabialny styl twórcy „Porozmawiaj z nią” wydaje się być skrojony na miarę gwiazdy Jarmuscha czy Guadagnino, jak obłędna czerwona suknia Balenciagi, w której blada Tilda Swinton przemierza plan filmu Almodóvara. Jej bohaterka – zakochana, poniżona, zdesperowana – prowadzi swoją ostatnią telefoniczną rozmowę z mężczyzną, który od niej odszedł. W mieszkaniu w towarzystwie spakowanych walizek kochanka i jego osieroconego psa, miotając się od wściekłości do smutku, trawi miłosną katastrofę. Sięga po pigułki, chwyta za siekierę, rozlewa benzynę: chciałaby zabić siebie, chciałaby zniszczyć jego, chce zagrać rolę życia w dramacie zwanym rozstaniem. Zmienia kostiumy i maski, przymierza konwencje, błaga, krzyczy i szepcze: sprawdza, czy ta historia powinna skończyć się tragedią czy może jednak... happy endem?

Kup bilet

22 grudnia /niedziela/ | 18:00

MATKI RÓWNOLEGŁE

Madres paralelas,
reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania 2021, 120’

Film Pedra Almodóvara, z nagrodzoną za swoją rolę na festiwalu w Wenecji Penélope Cruz, to wyznanie wiary w siłę w kobiet, ich solidarność i odwagę. Czułe, a przy tym żywiołowe; ciepłe, ale niepozbawione dramatycznych zwrotów akcji; pełne nadziei, która przychodzi po bolesnych stratach – „Matki równoległe” portretują życie w jego wszystkich odcieniach. Film został z entuzjazmem przyjęty przez krytykę, która nie szczędzi mu komplementów. Najlepszy Almodóvar od „Wszystko o mojej matce” (Variety), Penélope Cruz w swojej najlepszej roli (Time), Pulsująca emocjami historia (The Wrap), Wielki pean na cześć kobiet (Little White Lies) – piszą zachwyceni recenzenci.

Bohaterki filmu, Janis (Cruz) i Ana (Milena Smit), spotykają się na oddziale położniczym. Ta pierwsza jest dojrzałą kobietą, ta druga ledwie przestała być nastolatką. Obie są singielkami, obie czeka samodzielne macierzyństwo. Janis wie, że sobie poradzi, Ana jest pełna obaw. Wydaje się, że ich ścieżki ledwie się przetną, tymczasem więź, która je połączy, okaże się mocna jak pępowina. Jak to u Almodóvara bywa: zbieg okoliczności może stać się przeznaczeniem, a rodzina z wyboru tą, która zaoferuje bezwarunkową akceptację i miłość.

Kup bilet

26 grudnia /czwartek/ | 18:00

W POKOJU OBOK

The Room Next Door,
reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania/USA 2024, 107’

Zwycięzca festiwalu w Wenecji, „W pokoju obok", łączy na ekranie dwie wielkie osobowości i gwiazdy kina: Julianne Moore i Tildę Swinton. Melodramat Pedra Almodóvara to pełna emocji opowieść o pożegnaniach, spełnieniu, macierzyństwie i rodzinie z wyboru, a przede wszystkim – o życiu na swoich zasadach. Anglojęzyczny debiut Hiszpana otwiera zupełnie nowy rozdział w jego twórczości, zachowując przy tym charakterystyczne dla reżysera humor, melancholię i uwodzicielski splendor kostiumów i wnętrz. Eksplozja soczystych barw głosi pochwałę życia tak w radosnych, jak i w gorzkich odsłonach i jest hołdem dla przyjaźni, której blask złagodzi każdy ból.

Akcję „W pokoju obok" umieścił Almodóvar na Wschodnim Wybrzeżu USA. To w Nowym Jorku spotykają się przyjaciółki sprzed lat: wzięta pisarka Ingrid (Moore) i Martha (Swinton), reporterka wojenna, która toczy właśnie najważniejszą bitwę swojego życia. Rozdzieliły je zawodowe i prywatne wybory, a na nowo połączy los, którego się nie wybiera. W dramatycznych okolicznościach Ingrid i Martha dostrzegą szansę, by jeszcze raz przeżyć coś wspólnie.

Kup bilet

Bilety 22 zł
Pokaz przedpremierowy filmu "W pokoju obok" 30zł normalne / 26zł ulgowe

DKF Rozpięci jest członkiem Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, a jego działalność współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach programu wspierania klubów filmowych.