LISTA SCHINDLERA

tytuł oryginalny: Schindler's list

reżyseria: Steven Spielberg

kraj i rok produkcji: USA 1993

czas trwania: 195'

data premiery: 2019-01-27

original language: English | Hebrew | German | Polish

Mija 25 lat od premiery jednego z najważniejszych filmów w historii kina. Poruszająca, wstrząsająca "Lista Schindlera" Stevena Spielberga wraca do kin.

Film ponownie będzie można obejrzeć na wielkim ekranie 27 stycznia 2019r. W tym dniu przypada 74. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Film opowiada historię przedsiębiorcy Oskara Schindlera, który podczas II wojny światowej uratował przed pobytem w obozach koncentracyjnych 1100 Żydów.

25 lat temu została oddana sprawiedliwość. 25 lat temu światem wstrząsnął bezpardonowy obraz wojny, być może nigdy wcześniej nie pokazanej w taki sposób. Czarno-białe kadry rozdzierały serce, zmuszały do płaczu widzów w każdym zakątku świata. Ale ta czerń i biel nie były przypadkowe, bo jak inaczej pokazać dramat na taką skalę? Jak pokazać zło w czystej postaci? Jak pokazać śmierć zadawaną z taką łatwością, bez refleksji? Ta czerń i biel symbolizują nie tylko pozbawione kolorów dramatyczne okoliczności wojny, są także symbolicznym zapisem podziału świata na dobro i zło. Janusz Kamiński, autor zdjęć, opowiadał później, że zależało mu na tym, aby film zyskał dzięki temu wymiar ponadczasowości. "Listą Schindlera" Steven Spielberg wspiął się na wyżyny swego niezaprzeczalnego talentu i udowodnił światu, że potrafi robić nie tylko wielkie rozrywkowe blockbustery, jak choćby "Park Jurajski", który wszedł do kin w tym samym, 1993 roku (polska premiera "Listy Schindlera" miała miejsce w 1994 r.), ale także film zmuszający do głębokiej refleksji i stawiania pytań. A właściwie jednego pytania - dlaczego?

"Lista Schindlera" otrzymała aż 7 Oscarów, m.in. za najlepszy film, dla najlepszego reżysera, za najlepszy scenariusz adaptowany oraz za muzykę. Film został wyróżniony również 7 statuetkami BAFTA, trzema Złotymi Globami i kilkudziesięcioma innymi filmowymi wyróżnieniami. Dziś obraz Spielberga uchodzi za dzieło kultowe. W 2007 r. Amerykański Instytut Filmowy umieścił "Listę Schindlera" na ósmym miejscu pośród stu najlepszych amerykańskich filmów w historii. W filmie niezapomniane kreacje stworzyli Liam Neeson, który wcielił się w postać Oskara Schindlera, Ralph Fiennes w roli bezwzględnego nazisty Amona Görtha, Ben Kingsley w roli Izaaka Sterna. Na ekranie zobaczymy także polskich aktorów, m.in. Andrzeja Seweryna, Annę Muchę i Piotra Polka.